DAN BLS & FA

DAN Europen BLS & FA (Basic Life Support & First Aid) on kombinaatio-ensiapukurssi, jolla suoritetaan sekä ensiapu- että elvytystaitoja. Kurssi kestää noin 2 pv. Kurssi käsittelee kaikenlaisia tilanteita – ei siis pelkästään sukellusonnettomuuksia! Kurssin suorittanut henkilö saa ensiapuluokituksen 2 vuodeksi joka vastaa SPR:n järjestämää  EA1-kurssia. Suomessa DAN Europea virallisena koulutustahona käyttää mm. Rajavartiolaitos. Voimassaoleva ensiapukortitus on pakollinen mm. Rescue Diver ja Divemaster luokituksissa. DAN Europe (Divers Alert Network Europe) on kansainvälinen voittoa tavoittelematon hoito- ja tutkimusorganisaatio, joka on omistautunut laitesukeltajien turvallisuuden ja terveyden asialle. Organisaatio tarjoaa jäsenilleen ensiapukoulutuksien lisäksi harrastusvakuutuksia sekä myy ensiaputuotteita. image_gallery