Rescue Diver

PADI Rescue Diver on kurssi, joka lisää jo olemassa olevia taitojasi ja erityisesti kurssilla panostetaan pelastustekniikoihin ja mahdollisiin hätätilanteisiin.

Kurssi on tarkoitettu kaikille AOWD kortituksen haltijoille. Kurssilaisella on oltava voimassa oleva ensiapukortitus (alle 2 v.). Kurssin yhteydessä voidaan suorittaa DAN (Divers Alert Network) BLS&FA (Basic Life Support & First Aid) kurssi. Monet kurssin suorittaneista kertovat tämän kurssin olevan hauskin kurssi. Nimittäin ensimmäisillä kursseilla keskitytään omien taitojen hallitsemiseen ja Rescue Diver -kurssilla keskitytään sukelluspariin ja ympäröiviin tapahtumiin ja seikkoihin. 

Rescue Diver sisältää 5 luentokokonaisuutta, loppukokeen, 10 pelastusharjoitetta, 2 skenaarioharjoitetta sekä pelastussuunnitelman luomisen sukelluskohteelle. Kurssilla minimimäärä osallistujia 2.

PADI_horiz_col